Csopaki Kódex

A Csopaki Kódex egy független eredetvédelmi és védjegyoltalmi rendszer, melynek fókuszában Csopak és hagyományos fajtái, az olaszrizling és a furmint állnak. 2010-es megalkotásakor célja a csopaki bor minőségének magasabb fokú védelme.

A 4 pillérbe foglalt termelési szabályzata idővel a hivatalos EU-s eredetvédelmi szabályozás alapjává vált, mely 2017-ben életre hívta a Balaton borrégión belül az önálló Csopaki oltalom alatt álló eredetmegjelölést.

Az Európai Uniós ‘Csopak OEM’ szabályok a Csopaki bor két minőségi kategóriáját különböztetik meg – Hegybor és Dűlőbor -, melyek kizárólag Csopak termőhelyről származhatnak, készítésükhöz pedig csak Olaszrizling és Furmint fajták használhatók fel meghatározott szabályok szerint (lásd Csopak OEM).

Azóta a Kódex legfőbb feladata a hivatalos szabályozás fejlesztési lehetőségeinek vizsgálata. Szakmai műhelyként a Kódex termelők a ‘Csopak OEM’ szabályokat további előremutató kiegészítésekkel látják el, melyeket a Kódex 4 pillére foglal össze. A Kódex szabályai szerint készült Csopaki Hegy- és Dűlőborok viselhetik a Kódex ezüst vagy arany védjegyét.

Kódex védjegy

A Kódex védjegyében szereplő kétfarkú oroszlán eredetileg a Csopakon élt nemesség középkori pecsétjéről származik, ma egyben Csopak község hivatalos címerének központi figurája is. A Kódex védjegy hivatalosan bejegyzett megjelölés, melynek tulajdonosa a Csopaki Önkormányzat.

kodex-és-község-logó

A védjegyben szereplő VINEA CSOPAK NOBILIS DISTRICTUS felirat az i.sz. III. században, Probus római császár által életre hívott VINEA PANNONIAE NOBILIS DISTRICTUS eredetmegjelölés felelevenítése. Az eredeti ókori megjelölés célja a Pannóniából – köztük a Balatonról – származó és a birodalom más tartományaiba is eljutó nemes borok megkülönbözetése és nyilvántartása. A Kódex védjegyében szereplő latin szöveg ennek földrajzi szűkítése. Jelentése: “Csopak Nemes Szőlőterületeinek Bora”. A Kódex nemes területei közé Csopak körzet 5 településének első osztályú dűlői és aldűlőik tartoznak. A latin felirat a védett területek közös megjelölése, rövidített formája VINEA CSOPAK.

A védjegy latin feliratának másik fele a CODEX VINITORIS, melynek jelentése “Szőlőtermelők Szabályzata”. A szöveg a Csopaki Kódex termelési előírásaira utal. A Kódex védjegyével ellátott bor ugyanis a tőkék megmetszésétől a kész bor palackozásáig folyamatos és szigorú ellenőrzés alá esik.